Beykoz Klima Bakımı

Klimalar yaz günlerimizin serin geçmesine kış günlerimizde ise bulunduğu ortamda tatlı bir sıcaklık bırakan cihazlardır. Hepimiz özellikle yaz aylarında bulunduğumuz ortamda serinlik ararız. Bunun için klimalar her türlü konforu sağlar. Evlerinde kliması olmayanlar kendilerini daha rahat ve huzurlu hissetmek için klima bulunan alışveriş merkezleri, kafe ve restoran gibi yerlere akın ederler. Kış aylarında da etkin bir görevi olan klimalara özellikle yaz aylarında ihtiyaç durulur. Son dönemde piyasada olan klimalar yaz ve kış modunda çalışıyor olsa da genellikle klima yaz döneminde kullanılan cihazlardır. Bu cihazlar son derece işlevsel olmasının yanında zaman zaman bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu kapsamda Beykoz klima bakımı firması bu kapsamda her türlü bakım faaliyetinizi etkin şekilde yapmaya hazırdır.

Klima Bakımı

Klimalar kullanıldıkça bakıma olan ihtiyaçları daha da artar. Bu kapsamda her türlü klimanın yılda iki kez bakımının yapılmasında fayda vardır. Bakımı zamanında yapılmayan klimalar verimli şekilde çalışmayacağı gibi sağlık sorunlarına da yol açar. Bunun yanında bakım zamanı geçmiş olan klimalar ilerleyen dönemde daha büyük sorunlarla karşınıza çıkabilir. Bu tür cihazların tamir masrafı da cep yakıcı düzeyde olduğu için hiç kimse bu tür masraflarla karşılaşmak istemez. Bu sebeple klima bakımı için ayrılan bütçe tasarruf olarak ayrılmamalı, klima bakımı düzenli şekilde yaptırılmalıdır.

Klima Bakımının Önemi

Klima kullanıldıkça gaz basıncında azalma yaşanır. Bu da klimanın verimli şekilde çalışmasına engel bir durumdur. Örneğin klimayı yaz ayında 15 dereceye ayarladığınızda klimadan çıkan hava çok yüksek bir seviyede olur. Klima gazı tamamlandıktan sonra istenen sıcaklık ayarında hava püskürtmesini gerçekleştirir. Klima bulunduğu ortamdan çektiği havayı iç donanımından geçirerek tekrar aynı ortama verir. Yani ortama tekrar püskürtülen hava filtrenden çıkmış olan havadır. Söz konusu filtrenin kirlenmesi ya da eskimesi durumunda hava süzülmesi etkin şekilde gerçekleşemez. Bu durumda da klima filtresinin temizlenmesi ya da değiştirilmesi gerekir. Değiştirme işlemi en son uygulanacak yöntemdir. İlk etapta klima filtresinin temizlenmesi tercih edilmelidir. Klima bakımının önemi konusunda yeterli hassasiyeti gösterdiğinizde klimanızın çok daha uzun ömürlü olacağını unutmayın.

Klima Temizliği

Klima temizliği bu işe özel olarak hazırlanmış temizleme bezi ve temizleme spreyi marifeti ile yapılır. Bu iş için deterjan, sabun ya da çeşitli kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Ortamdaki hava klima içerisinde dolaştıktan sonra tekrar ortama geleceği için temizlikte kullanılacak kimyasal maddeler çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olur. Klimanın iç pervanelerinden elektronik aksama kadar tüm detaylar temizleme bezi ile temizlenmelidir. Her bir parçanın temizliği son derece nazik şekilde yapılmalı hiçbir parçaya zarar verilmemelidir. Klimanın bakım işlemi tamamlandıktan sonra da istenen verimde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Eğer cihazın verimliliğinde herhangi bir problem varsa bakımın dışında herhangi bir arıza olup olmadığı araştırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Beykoz Anadolu Klima Servisi başlıklı makalemizde anadolu yakası klima, ataşehir klima ve beykoz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir